CL6
  Uživatel : nepřihlášený
 
CB klub Česká Lípa
ODKUD KAM Vzdálenost (km): Azimut:
číslo článku :
NĚCO ZDARMA
PRO TVOJE STRÁNKY

Do konce roku 2018 zbývá

Přihlášení na některé
akce klubu

Vítejte na www.CBDX.cz

Banka deníků
On-line přehled deníků

Poznačte si v kalendáři
Info o akcích můžete i sami vkládat

Pojedete na portejbl ?
Tak o tom dejte vědět !

Prodám - Koupím - Vyměním
Burza, sami si můžete vkládat inzeráty - ty jsou pak rozesílány emailem všem odběratelům

CB kluby, odkazy
Chybí zde Váš CB klub, expedice a pod ? Doplňte si ji ...

Začínáme na CB

Náš CB klub Česká Lípa

Klubové záležitosti
Činnost klubu
Expedice Borůvka
Download souborů
Plánujeme ...
Zúčastnili jsme se
Napsali nám
Diskusní fórum
Lokátorová mapa světa

Soutěž
LETNÍ POLNÍ DEN 2018

VÝSLEDKOVÁ LISTINA LPD 2018
Seznam závodníků & stav dodání deníků LPD 2018
Propozice soutěže LPD 2018
Historie LPD v datech
Články o soutěži LPD
Diskusní fórum věnované soutěži LPD
Program Deník LPD.EXE

Česká CB Liga 2018/2019

Tabulky pořadí 2018/2019
Tabulky pořadí 2017/2018
Tabulky pořadí 2016/2017
Tabulky pořadí 2015/2016
Tabulky pořadí 2014/2015
Tabulky pořadí 2013
Tabulky pořadí 2012
Tabulky pořadí 2011
Tabulky pořadí 2010
Tabulky pořadí 2009
Články - CB Liga
Propozice CB liga
DISKUSE - CB Liga
Historie CB ligy

Eter bez hranic

Přihláška EBH
Přehled přihlášených
Propozice - EBH
Články - Eter bez hranic

Expedice VIKING 2016

Expedice VIKING 2016
Přehled SMS zpráv

archiv :
Články expedice IBERIA 2014
Články expedice BALKÁN 2012

Programy ke stažení

Lokátorová mapa
Deník LPD.EXE
Deník pro LPD (WORD)

Přehledy

Seznam všech ČLÁNKŮ
Autoři článků
Seznam všech ANKET
Seznam všech DISKUSÍ

Právě tento Web čte 25 lidí.

Z toho privilegovaných uživatelů : 0

Jak získat vyšší privilegia ? Vyplň formulář a je to.

Co tím získáš ?
Budeš si moci libovolně kdykoliv měnit některá nastavení, která jsou anonymním uživatelům nedostupná včetně možnosti vkládat svoje komentáře a příspěvky ke článkům ...

Ověř svoji volačku :
Ověř lokátor místa :
ověřte si doménu:
Předpověď počasí z
www.meteopress.cz
Hledej na Seznamu v našich stránkách :
 http://www.CBDX.cz  > Soptík Hřensko  > Znovuobjevení CíBíčka....
   Verze pro TISK  /   Poslat upozornění na článek komu :     od koho :  

Znovuobjevení CíBíčka...
24.2.2015 13:15:36  - Soptík Hřensko - Soptík Hřensko
... aneb jak jsem znovu našel ztracený koníček až po poslední portejbl s expedicí Sněžník
                                                                                                                                                                                                 

22. listopadu roku 2014 byla na trase mezi Ústím nad Labem a Děčínem nehoda, o které jsem věděl dřív, než jsem z Ústí vyjel. Proto jsem se domů vydal přes kopečky, tedy Zybrnice, Verneřice a okolí. A jelikož v práci jezdím dosti a povětšinou sám, vozím v kaslíku ručku Allamatku. Nejen proto, aby mi při té samotě v autě nehráblo, ale taky na to, abych slušně požádal kamioňáky, co se předjíždějí na dvouproudé dálnici tak dlouho, že kdybych zastavil na kafe, tak je pak dojedu a ještě budou vedle sebe, aby mi umožnily průjezd. Obzvláště v noci si snad z okna do okna podávají asi kolečka a karty do tachografů...


Ale to jsem trochu odbočil. Jelikož jsem asi před patnácti až dvaceti lety na CB byl občas slyšen tehdy jako Liška Chrochvice (JO70CS) a zrovna byl na kopci a shodou okolností jsem stanici měl i zapnutou na skenování, počala mi allamtka chrčeti a vrčeti, až se z toho vylouplo znatelné a zcela jasně čitelné „Tady expedice Marco Polo“ v takovém divném nářečí, které mi připomínalo snad slovenštinu. Protože jsem měl čas, doma mě nikdo nečekal, a věděl jsem o Víťově rozhledně kousek od Náčkovic, kam se dá pohodlně zajet vozem a přitom je to dostatečně vysoko nad okolním terénem, vyrazil jsem tím směrem. Během cesty se z ručky linulo spousty zvuků, spíše připomínající umírající ždímající pračku, které se splašil mechanický programátor. Jakmile jsem ale vyjel k rozhledně, nemusel jsem ani vystoupit z auta, jen stačilo rádio ze sedačky zvednout z horizontální polohy do vertikální a hned bylo tak živo v éteru, jako v Kauflandu každý čtvrtek. Chvilku jsem jen bukařil, abych se do toho zase dostal, ale pak jsem se rozhoupal a zařval můj první brejk po několika letech. Bylo to skoro jako skočit z nejvyššího můstku do bazénu, jakej to byl najednou adrenalin. Nečekal jsem, že mě někdo uslyší, ale najednou exp. Sever, Vláďa Tři Dvory, Sulejovickej a další. Vzdálenosti, které mi protistanice sdělovaly, byly okolo 100km a to bylo nejdál, co jsem se kdy dovolal, takže jsem byl neskutečně nadšený. A v tom šumu éteru byl stále slyšet ten zvláštní dialekt a né jeden, ale minimálně dva. Říkal jsem si, že asi nějaké slovácko, nebo něco odtamtud. Od rezervy v kufru jsem tedy vytáhl zkroucený bič s magnetem, lípnul jsem ho doprostřed střechy, připojil na allamatku a pak zase jen poslouchal. Bylo toho najednou slyšet mnohem víc a čistěji. Říkám si, že bych mohl zkusit zařvat na někoho z těch, co jim tak úplně nerozumím. Tak třeba „Brejk na Marca Pola“ a on se ozval. A nejen že se ozval, ale slyší a rozumí mi. Jako předchozí stanice mi říká pro mě zatím nicneříkající lokátor a místo odkud vysílá. Suchý vrch, to asi ten v Orlických horách si říkám. Zrovna před měsícem jsem tam byl si v duchu říkám, ale pak se do hovoru přidá Honza Sulejovice, že to máme nějakých 370km od sebe a že ten na jednom konci je na Slovensku na tamním Suchém vrchu a ten na druhém konci, že zas vysílá z ručky. Pak následovalo několik dalších „místních“ spojení a pak zase ta slovenština, tentokrát Milan Senica s dalšími překonanými třemisty kilometry.


To byl bod zlomu, kdy sem si řekl, že tohle bude ten správný koníček. Koníček, při kterém se musí nejen přemýšlet, ale neustále se něco nového učit. Nejen o elektronice a elektrotechnice, ale i o vlivu počasí na šíření vln, zeměpisu a další vědy, ale i třeba kam poslat žádost o povolení vjezdu, nebo jak se nejen německy řekne odkud právě vysílám. Prostě to není jen o tom, že si koupím letadýlko, který si po slepení pomaluju. Tím nechci urazit žádného modeláře, jen že jsem to taky zkoušel a má trpělivost a neslepené prsty od kanagonu vydržely jen ke slepení dílu A1 k dílu A2 (levá část trupu k pravé :-)


Doma jsem pak vyhrabal letitou CB výbavu v podobě stanice DNT Strato, DNT Meteor a Elix Giant, oprášil a vyhnal pavouky a na další portejbl jsem vyrazil už s nimi. Ovládání Gianta mi vůbec nevyhovovalo, navíc byl až nesmyslně roztažený, takže ten šel z baráku jako první, pak nějaké další staničky, zesilovače a nepotřebné věci a pořídil si relativně novou stanici nejen s AM a FM ale rovnou už i s SSB modulací, když už je povolená i u nás. A aby bylo v autě pohodlí, došlo i na drobné úpravy vozidla. Ale samozřejmě jen na takové, které nevyžadovaly zásah, jinak by mě totiž manželka hnala a už by mi moje auto nikdy nepůjčila...


 

obr1.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

Pod stolkem je akumulátor, ze kterého jedu při vypnutém motoru. Když pak topím, rovnou ho částečně dobíjím. Jako přesná časomíra a ukazatel vnější teploty slouží panel auta. Čas je navíc řízen RDS signálem z autorádia.

V lednu jsem se domluvil s Tomášem Roudnice, že se sejdeme na Náčkovicíh, kdy mě provede „zaškolení“ při provozu. To co proběhlo nemělo obdoby, břicho mě od smíchu bolelo ještě při cestě domů. Kdyby takhle probíhala výuka i ve školách, tak mám vysokých škol aspoň pět.

No a můj poslední portejbl pro změnu proběhl za podpory Indiána Jílové a Sojky na Sněžníku. Na stránkách bylo avízováno spousty posrtejblů a i vzkaz od Indiána, že možná bude vysílat. Tak bylo dohodnuto a že tam za nimi přijedu v sobotu 21.2.2015 po 18té hodině a že si tam rovnou odzkouším to moje nové rádio na jeho HBčku. Asi v půl páté mi ale volá Indián, že mu u směrovky chybí prvek a náhradní anténu nechal doma. Tak že tedy přivezu i půlku, krom stanice. V sedm večer jsem tam byl jak na koni a počalo se stavět.

Nejdřív anténa. Ta se dala složit v teple, ale pak se musela vystavit na stožárek a umístit ven. Naštěstí se ladit nemusela, trefil jsem to na poprvé s použitelným PSV.

Pak ještě nějaké technické drobnosti z „expediční bedny“.

obr3.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK
obr4.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

No a pak už se vysílalo. Indián Jílové se Sojkou v plném bojovém nasazení...

Než se vystavěla anténa, proběhlo několik málo spojení na ručku jak na CB tak na 2metru a do půlnoci to dopadlo následně.

obr5.jpg: Pokud se ti obrázek nezobrazí klikni pravým tlačítkem myši na nějaké místo v obrázku a vyber ZOBRAZIT OBRÁZEK

Možná si říkáte, že to je nic moc, na to že to bylo ze Sněžníku, ale spíše se více mluvilo, nežli vysílalo a podmínky také nebyly úplně vhodné, přesto pro mě to byl úspěch, za který jsem velice rád. Jednak proto, že jsem byl členem expedice Sněžník na Indiánově "palpostu" a jednak, že jsem si vůbec mohl zavysílat a poklábosit se stejně zapálenými.


Na základě několika negativních poznámek k mému článku, respektive jeho názvu jsem jej pozměnil a upravil. Tímto se tedy omlouvám všem, které jsem tím, nebo našeho koníčka, urazil.

1687 x shlédnut článek : http://www.cbdx.cz/clanek2749-znovuobjeveni-cibicka.htm
Vaše diskuse, připomínky, náměty, návrhy, myšlenky k článku - prostě cokoliv Vás napadne ...

Věc Datum a čas  Autor
 | Objevení CimBálu... Ládín Dušejov 28.2.2015 08:34:18
 | Objevení CimBálu... Honza Sulejovice-CL 50 24.2.2015 21:49:43
 » Re:Objevení CimBálu... Soptík Hřensko 25.2.2015 20:55:16
 » Re:Objevení CimBálu... Honza Osečná 25.2.2015 13:35:13
 | Objevení CimBálu... Michal Ústí (Střekov) 24.2.2015 19:38:53
 | Objevení CimBálu... Venca Chotěšov CL-39 24.2.2015 14:03:21
 » Re:Objevení CimBálu... Soptík Hřensko 24.2.2015 14:27:41
 »» Re:Re:Objevení CimBálu... Venca Chotěšov CL-39 24.2.2015 17:56:23

 
1 2 3 4 5 Známka 1,0 známkovalo 21
                                                                                                                                                                 

RSS CB klub Česká Lípa - optimalizováno pro Internet Explorer 4.x , Netscape 4.7 a vyšší .
.