CL6
  Uživatel : nepřihlášený
 
CB klub Česká Lípa
ODKUD KAM Vzdálenost (km): Azimut:
číslo článku :
NĚCO ZDARMA
PRO TVOJE STRÁNKY

Do konce roku 2018 zbývá

Přihlášení na některé
akce klubu

Vítejte na www.CBDX.cz

Banka deníků
On-line přehled deníků

Poznačte si v kalendáři
Info o akcích můžete i sami vkládat

Pojedete na portejbl ?
Tak o tom dejte vědět !

Prodám - Koupím - Vyměním
Burza, sami si můžete vkládat inzeráty - ty jsou pak rozesílány emailem všem odběratelům

CB kluby, odkazy
Chybí zde Váš CB klub, expedice a pod ? Doplňte si ji ...

Začínáme na CB

Náš CB klub Česká Lípa

Klubové záležitosti
Činnost klubu
Expedice Borůvka
Download souborů
Plánujeme ...
Zúčastnili jsme se
Napsali nám
Diskusní fórum
Lokátorová mapa světa

Soutěž
LETNÍ POLNÍ DEN 2018

VÝSLEDKOVÁ LISTINA LPD 2018
Seznam závodníků & stav dodání deníků LPD 2018
Propozice soutěže LPD 2018
Historie LPD v datech
Články o soutěži LPD
Diskusní fórum věnované soutěži LPD
Program Deník LPD.EXE

Česká CB Liga 2018/2019

Tabulky pořadí 2018/2019
Tabulky pořadí 2017/2018
Tabulky pořadí 2016/2017
Tabulky pořadí 2015/2016
Tabulky pořadí 2014/2015
Tabulky pořadí 2013
Tabulky pořadí 2012
Tabulky pořadí 2011
Tabulky pořadí 2010
Tabulky pořadí 2009
Články - CB Liga
Propozice CB liga
DISKUSE - CB Liga
Historie CB ligy

Eter bez hranic

Přihláška EBH
Přehled přihlášených
Propozice - EBH
Články - Eter bez hranic

Expedice VIKING 2016

Expedice VIKING 2016
Přehled SMS zpráv

archiv :
Články expedice IBERIA 2014
Články expedice BALKÁN 2012

Programy ke stažení

Lokátorová mapa
Deník LPD.EXE
Deník pro LPD (WORD)

Přehledy

Seznam všech ČLÁNKŮ
Autoři článků
Seznam všech ANKET
Seznam všech DISKUSÍ

Právě tento Web čte 36 lidí.

Z toho privilegovaných uživatelů : 3

Jak získat vyšší privilegia ? Vyplň formulář a je to.

Co tím získáš ?
Budeš si moci libovolně kdykoliv měnit některá nastavení, která jsou anonymním uživatelům nedostupná včetně možnosti vkládat svoje komentáře a příspěvky ke článkům ...

Ověř svoji volačku :
Ověř lokátor místa :
ověřte si doménu:
Předpověď počasí z
www.meteopress.cz
Hledej na Seznamu v našich stránkách :
 http://www.CBDX.cz  > LPD - Letní polní den  > Vaše otázky, naše odpovědi - k soutěži Letní polní den.
   Verze pro TISK  /   Poslat upozornění na článek komu :     od koho :  

Vaše otázky, naše odpovědi - k soutěži Letní polní den
28.7.2001 21:22:29  - Bohouš Lípa CL-6 - LPD - Letní polní den
Časté otázky a odpovědi které mi přišly mailem nebo mi byly položeny v etéru na CB
                                                                                                                                                                                                 

Občas mívám řadu dotazů k některým bodům pravidel soutěže Letní polní den, nebo letos (2007) nově soutěž Béčko. Je zřejmé , že otázky typu - mohu vysílat výkonem vyšším než 4 Waty, mohu používat stanici President George, Lincoln, Shogun .... (podle svého doplň jakoukoliv NEHOMOLOGOVANOU stanici), že takové dotazy jsou zbytečné a pouze ukazují, že tazatel neví co to je Všeobecné oprávnění (dříve Generální povolení, GENERÁLNÍ LICENCE a pod). V podmínkách soutěže je jednoznačně stanoveno - a závodník to na přihlášce stvrzuje svým podpisem - že závodník se zavazuje dodržovat podmínky stanovené Všeobecným oprávněním. Tento typ dotazů na které je tedy jednoduchá odpověď : Přečti si generální licenci nechám tedy stranou, pojďme se podívat na časté dotazy, kde odpověď již nemusí být na první pohled tak zřejmá.


Mohou se v průběhu soutěže měnit operátoři u mikrofonu ?

Ano, je to možné. Není nic neobvyklého, když se do soutěže přihlásí třeba celá expedice.
Vedoucí expedice pošle přihlášku, zaplatí startovné a v případě výhry dostane on cenu a diplom. Diplom tedy neobdrží ostatní účastníci jeho expedice, kteří se na průběhu soutěže podíleli, ale pouze ten, kdo se přihlásil a zaplatil startovné.
Není povoleno v rámci soutěže vytvořit dvě a více vysílacích stanovišť pod jednou soutěžní volačkou.

Je dovoleno mít více postavených antén a u stanic mít své POSLOUCHAJÍCÍ kamarády, kteří monitorují provoz na více kanálech současně a "posílají" závodníka na kanál udělat si soutěžní spojení se stanicí, se kterou zatím soutěžní spojení neudělal. Je povoleno, aby se účastníci expedice střídali u mikrofonu - stále pod soutěžní volačkou.


Může z jednoho zařízení vysílat více než jeden ZÁVODNÍK ?

Ano, může. Například dejme tomu manželé chtějí oba soutěžit a mají pouze jedno zařízení (antenu,stanici...). Oba pošlou přihlášku a oba zaplatí startovní poplatek. Pak se mohou u mikrofonu dle svého uvážení střídat a každý pod svojí soutěžní volačkou provádí svoje soutěžní spojení, které si každý z nich zapisuje do SVÉHO soutěžního deníku. Tento soutěžní deník po skončení závodu každý pošle pořadateli závodu a pokud oba vyhrají nějakou cenu, pak ji také OBA obdrží.

Je platné a započítá se spojení které tato dvojice spolu provede ?
Ano, samozřejmě - jsou to přeci dva samostatní soutěžící, kteří mají pouze stejný lokátor.


LOKÁTOR a "radosti" s ním ...

Stalo se to snad na každém ročníku soutěže Letní polní den : Někdo si na začátku určil nesprávně svůj lokátor. Na tuto chybu se většinou rychle přijde a nešťastník bývá zkušenějšími kolegy o této chybě zpraven. Pak následuje v etéru shánění všech se kterými si tento nešťastník již soutěžní spojení provedl se žádostí o opravu lokátoru v jejich soutěžním deníku.
Důrazně tedy doporučuji dát si tu práci a svůj lokátor si určit správně. Existuje řada pomůcek, které Vám pomohou určit Váš soutěžní lokátor správně. Každý soutěžící po zaplacení startovného obdrží soutěžní náležitosti, mezi kterými je i barevná lokátorová mapa. Praxe ukázala, že přestože je pouze formátu A4, je plně dostatečná k určení lokátoru. Kdo s lokátorovou mapkou neumí pracovat pro toho kratoučký rychlokurs :

Dejme tomu chceme určit lokátor ČESKÉ LÍPY. Lokátor se skládá vždy ze šesti znaků - první jsou dvě písmena, následují dvě číslice a na závěr jsou opět dvě písmena.

Na mapce vlevo dole je nakreslen obrys republiky a přes něj jsou nakresleny veliké čtverce. Určete čtverec ve kterém se nacházíte a máte první 4 znaky určeny - v našem případě je to JO70. Zbývá určit poslední dva znaky - poslední dvě písmena. Na mapce najdi město Česká Lípa a v síti čtverců jeď (prstem, pomocí pravítka a pod.) nahoru a tam přečti páté písmeno - v našem případě G. Nyní tedy již máme pět znaků lokátoru České Lípy - JO70G a zbývá určit poslední. Opět na mapě najdi Českou Lípu a jeď tentokrát vodorovně až na kraj, kde se dostaneš k poslednímu písmenku - Q. A hurá - určil jsi celý lokátor, který tedy pro kontrolu uvádím : JO70GQ
Ještě jednou pamatuj : nejprve SVISLE a potom VODOROVNĚ, záměna tohoto pořadí je nejčastějším zdrojem chybně určeného lokátoru.Co všechno se píše do soutěžního deníku

Bývám dotazován na jednotlivé položky v soutěžním deníku - kam se má co zapsat. Není to sice žádná věda, ale pro toho kdo soutěží poprvé to může být zdrojem nejistoty - "abych něco nezkazil, raději se zeptám". Inu proč ne, takže tedy pojďme na to :

Nejprve záhlaví :

Deník pro CB stanice ... sem napíšete svojí soutěžní přidělenou volačku (dejme tomu pro příklad ET-123 )

Lokátor ... sem napíšete SVŮJ lokátor

Dne ... sem napíšete datum

č.listu ... sem napíšete na první list jedničku, nevejdou-li se Vaše soutěžní spojení na jeden list pokračujete na další list, kde do této kolonky uvedete dvojku, ... na případný třetí list napíšete číslici tři , ... atd. atd.

Tím máme vyplněné záhlaví a jdeme na soutěžní spojení.

P.č. .... pořadové číslo. Očíslujte řádky číslicemi 1 až 30 na prvním listě, 31 až 60 na druhém listě. (Toto číslo hlásíte protistanici v rámci soutěžního spojení.)

RS ... Radio / Signál. Rádio se uvádí jako první a je na Vás jak ohodnotíte kvalitu radiového spojení, k dispozici jsou číslice 1 až 5 . Signál (někdy se v etéru používá výraz Santiago) - sem napíšete hodnotu na Vašem S-metru, k dispozici jsou číslice od 0 až po 9

Volačka .... sem zapíšete CELOU soutěžní volačku protistanice - tedy nikoliv pouze číslo, ale i prefix (ty mohou být tři - ET-,CL- a AA-)

č.d. ... číslo deníku.Sem zapíšete pořadové číslo v deníku protistanice, toto číslo Vám sdělí protistanice a je to jeho Pořadové číslo v jeho deníku. (V podstatě Kolikáté jste jeho spojení)

RS ... Sem zapíšete hodnoty spojení, které Vám nadiktuje protistanice, opět v pořadí Radio / Signal.

JO70XX .. ne zrovna šťastně nadepsaná kolonka, no snad je její určení zřejmé - sem napíšete lokátor který Vám nahlásí protistanice.

čas ... poslední věc kterou zapíšete je čas spojení s protistanicí , který jste si odsouhlasili (může se lišit o max. 10 minut).

Zbývající tři kolonky (Km,B,Poz) již vyplňovat nemusíte, to za Vás při konečném hodnocení provede počítač.

Nejlépe asi bude ukážeme-li si na příkladu jednoho soutěžního spojení jak to celé může vypadat. Předpokládejme tedy, že já s volačkou CL6 budu provádět soutěžní spojení se soutěžní stanicí ET123 :

"CL6 dává výzvu do závodu ..."
"Ahoj CL6, tady je ET123, jsi moje páté spojení, lokátor JO70PO, report pro Tebe 59 a čas spojení navrhuji 21:55, pobrals ?"
Moje odpověď by mohla být: "Ano ET123, pobral jsem, piš si : já CL6, jsi moje deváté spojení, můj lokátor je JO70GQ, slyším Tě rovněž 59 a s navrhovaným časem 21:55 souhlasím, pobrals ?", "Ano, vše pobráno, děkuji za spojení, 73 , blabla ...."

Z takto pořízeného papírového deníku pak jistě nebudete mít problém data přepsat do programu LPD.EXE, tedy programu určeného právě pro tento závod. Popis práce s tímto programem je podrobně rozveden na našich stránkách tam, kte je program zdarma volně ke stažení : http://www.cbdx.cz/deniklpd/ 
Musím si sám spočítat kilometry a získané body před odesláním deníku ?

Ne, nemusíš. Po skončení soutěže zašli deník pořízený v programu LPD.EXE. Počítání vzdáleností, bodů, násobičů a pod. necháme nekompromisnímu a "všem stejně měřícímu" počítači.


Jak to vlastně je s těma násobičema, k čemu jsou vlastně dobré a proč vůbec byly zavedené ? Nekomplikuje to celou coutěž ?

Začneme od konce - je to údaj navíc, takže by se zdálo, že to věc komplikuje, no když se podíváme kde se tato komplikace projeví, zjistíme, že jenom při zpracování výsledků a to provádí počítač. Závodník na nějaké násobiče nemusí v průběhu soutěže vůbec myslet, nemusí je po skončení soutěže nějak "uplatňovat" - jsou mu automaticky přiznány a započítány.

Jak to vzniklo ? CB klub se kdysi sávno zabýval myšlenkou vytvořit pouze klubový závod - pouze pro účastníky CB klubu Česká Lípa. Protože ale bylo evidentní, že by to byla nuda - těch členů zase CB klub Česká Lípa tolik nemá a tak by závod trval jen chvilku - rozhodli jsme se do soutěže zapojit i veřejnost. Do soutěže se tedy může přihlásit kdokoliv. Aby byla nabídka do soutěže pro nečleny co nejvíce zajímavá hledali jsme způsob, jak nečleny ZVÝHODNIT oproti členům klubu. Výsledkem jsou násobiče. Násobič spojení s klubovou volačkou je 1.1, spojení s kontrolní stanicí pořadatele - Áčkem - je ohodnoceno násobičem 1.5 Jak to funguje ? Dejme tomu, že já jako CL6 udělám spojení se stanicí ET123. Vzdálenost mezi námi je dejme tomu pro jednodušší počítání 100 km. Já jsem získal 100 bodů, kdežto závodníkovi ET123 se započítá 100 x 1.1 = 110 bodů. Jenom tím, že ET123 není členem klubu získal na spojení s členem klubu 10 bodů.

Je to VÝHODA pro všechny nečleny CB klubu Česká Lípa oproti členům CB klubu Česká Lípa, kteří se do soutěže přihlásili.

Udělá-li soutěžní spojení ET123 a kontrolní stanice třeba AA-7, vzdálenost mezi nimi je opět dejme tomu 100 km, pak závodník ET123 získá 100 x 1.5 = 150 bodů. Pro doplnění - členům klubu je při soutěžním spojení s kontrolní stanicí pořadatele (Áčkem) rovněž přiznán násobič 1.5Můžete mi říci kolik je přihlášeno závodníků ?

To se nedozví ani členové klubu ani kontrolní stanice. Jediný kdo ví skutený počet účastníků soutěže je Honza Sosnová a ten "ani necekne". Ani v ostatních podobných soutěžích se nezveřejňuje dopředu počet soutěžících - průběh soutěže je pak napínavější.

Skutečný počet závodníků je možno se dozvědět až z Výsledkové listiny.

Výsledková listina soutěže Letní polni den bude zveřejněna až po vyhlášení v Holicích, výsledky závodu Béčko budou zveřejněny nedlouho po ukončení příjmu deníků od soutěžících. V obou soutěžích budou deníky všech závodníků vystaveny na našich stránkách a bude tedy možno si překontrolovat všechny položky, počty nasbíraných bodů, pořadí a podobně.

5565 x shlédnut článek : http://www.cbdx.cz/clanek47-vase-otazky-nase-odpovedi-k-soutezi-letni-polni-den.htm
Vaše diskuse, připomínky, náměty, návrhy, myšlenky k článku - prostě cokoliv Vás napadne ...

Věc Datum a čas  Autor
 | Vaše otázky, naše odpovědi - k soutěži Letní polní den Topas Olomouc 8.7.2002 19:43:10
 » Re:Vaše otázky, naše odpovědi - k soutěži Letní polní den Bohouš CL6 8.7.2002 19:58:33
 | Dotaz JORDÁN Nový Jičín 1.8.2001 22:04:40
 | Re:Dotaz Bohouš 2.8.2001 02:43:53
 | Dotaz 2 JORDÁN Nový Jičín 4.8.2001 09:30:57
 | Re:Dotaz 2 Bohouš 4.8.2001 09:40:45

 
1 2 3 4 5 Známka 1,3 známkovalo 3
                                                                                                                                                                 

RSS CB klub Česká Lípa - optimalizováno pro Internet Explorer 4.x , Netscape 4.7 a vyšší .
.